BAL TUTMASI

Canınız sıkıldımı? Buradan can sıkıntınızı gidermek için atıp tutabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
natur
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

BAL TUTMASI

Mesaj gönderen natur »

Bu olayı bana anlatan şu anda 83 veya 84 yaşında olan bir emicem. DoğuKaradenizde bir kaç kuşak yukarıdan bir büyüğüm. Emicemde küçükken duymuş. Olay komşu köyde geçiyor. Bizim arıların yaptığı balı fazla yerseniz insanı hasta eder.Zaten adına deli bal diyorlar. Sebebini ben şöyle tahmin ediyorum. Bizim ormanlarda küçük çalılıklar büyür adına ağu yani zehir derler. Hiçbir hayvan yaprağını yemez.Lakin çok hoş çiçeği olur. Adamın biri o zaman ilçede bakkalın sattğı bal tenekesinden bakkalcı görmeden bol bol parmaklayıp yemiş. Belkide tanıdğıydı ses çıkarmadı. Orasını kesin bilmiyorum. Ve adam köyüne dönünce ölmüş. Köylü yıkayıp gömmüş. Aradan birkaç saat geçince adam uyanmış bakmışki mezarda. Başlamış tahtalara vurmaya. Ben ölmedim beni bal tuttu çıkarın beni diye bağırmış. Köylü şaşırmış hemen kayınpederine haber salmışlar. Kayınpeder köyün ileri gelenlerinden. Ne yapalım çıkaralımmı demişler. Kayınpeder demişki; insan birkere ölür biz görevimizi yaptık bırakın yatsın. Zavallı havasızlıktan tekrar ölmüş. Bu olaya belki inanmayabilirsiniz. Ben kendi aklımca şöyle düşünüyorum. Adam balı çok yedi bitkisel hayata girdi. Tabiki onu yıkayan hocada yaşlıydı göğsünün hafifce inip kalkmasını göremedi. Toprağada girince toprak zehiri çekti ve adam kendine geldi. Gerçekte o bal insanı öldürmüyor. Geçen sene Hollandada kardeşimin hanımını bal tutmuş. Hemen aile doktoru gelmiş. Demişki şuanda sende nabız yok sen hala nasıl yaşıyorsun. Kardeşim sakin bal tuttuğunu biliyor. Bu olayı dostlarla paylaşmak istedim. Edebi bir yönü yok. Sağlıcakla kalın...
ResimResim
Hayat tek başına mücadele sanatıdır.

Hasan Demir
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Re: BAL TUTMASI

Mesaj gönderen Hasan Demir »

Paylaşımınıza teşekkürler..

Bunun gerçek hayatımızda yeri var olarak anımsıyorum... Çünkü geçmişdeki büyüklerimizin anlatdığından ,Bu tür ballar çok ağır değerler taşıdığından insan ölümüne sebep oluyor... Fakat ölümden sonra toprağa konulduğu andan itibaren toprağın zehiri aldığı Bir rivayete göre anlatılır .. Hatda Ölen bir mefdayı 24 saat bekletmek gibi bir Kuralıda hatırlar gibi oluyorum...

Kullanıcı avatarı
BULUT
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen BULUT »

Bal tutması küçümsenecek bir olay değil.Hata bazen ölümle de sonuçlana biliyor. Eskiden yalnız yaşadığım zamanlarda. Köyün birinde bal almıştım.Balı pek sevmezdim çok az tadımlık kadar yerdim.Köy muhtadı bir yazı yazdırmak için yanıma uğradı yanıda beş tane arkadaşı vardı.Bir filedolusu da ekmekleri vardı.Pazardan dönüyorlardı. Yemeye hiç bir şeyin yok mu diye sordular.Ben de bakın bal var dedim.Hep birlikte ekmekle giriştiler bir helva tenkesi dolu balı yediler. Ama o akşam hiç biri evi bulamamışlar.Yolda rastladıkları ilk eve girip sızmışlar.Meğer bizim bal deli balmış..
Sevgili,yağmur mektubuna göre yağar
İlan-ı aşkta başka,ayrılıkta bir başka
Yağmur,gönlündeki aşkına göre yağar
__________Yağmur beni unutma____________________________________

Hasan Demir
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Hasan Demir »

Evet Sayın hocam Adı üstünde Deli bal...

Paylaşımınıza teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
BULUT
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen BULUT »

Fatsa'da,geçtiğimiz kasım ayında genç bir veteriner sabah kahvaltısında bir kaşık deli bal yemiş. Kahvaltı sonrası aniden fenalaşmış .Anında hastaneye kaldılmasına rağmen kurtarılamamış ve malesef ölmüş.(BU HABERİ BU GÜN ÖĞLE SAATLERİNDE FATSADA KESADÜFEN DUYDUM)Bu konuda burayı izleyenler de bilgi sahibi oluyorlar. Bu sayafanın en büyük faydası bu. Böyle ilginç konuları araştırıp buraya koyan DUDU HANIMA da teşekkür ediyoruz. Gerçekten bal konusu önemli bir konu. Yemek de gerekiyor ama ölçülü olarak...
Sevgili,yağmur mektubuna göre yağar
İlan-ı aşkta başka,ayrılıkta bir başka
Yağmur,gönlündeki aşkına göre yağar
__________Yağmur beni unutma____________________________________

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 135 misafir